O ile jazda samochodem bez uprawnień podlega konsekwencjom prawnym, o tyle zdawanie testów teoretycznych bez kursu jest jak najbardziej możliwe. Kogo zatem powinno to zainteresować, jakie są koszty tego przedsięwzięcia, i skąd mamy pewność, że nie zostaniemy oszukani?
Od 1 stycznia 2015 roku zniknął obowiązek uczestnictwa w szkoleniu teoretycznym, przeprowadzanym przez oficjalną szkołę nauki jazdy. Co więcej, istnieje możliwość pominięcia tej części szkolenia, jeżeli kandydat zda pomyślnie egzamin w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Wówczas, podczas nauki jazdy w OSK musimy odbyć tylko 4 godziny pierwszej pomocy.
Oznacza to, że każdy z nas może rozwiązać taki test w domowym zaciszu.
Dla kogo takie rozwiązanie?
Zainteresowani zdawaniem testów online powinni być przede wszystkim kandydaci na kierowców, i to bez względu na fakt uczestniczenia w kursie teoretycznym w OSK. Szkolenia w ośrodkach charakteryzują się ograniczoną liczbą egzaminów wewnętrznych. Internetowe testy na prawo jazdy to doskonałe źródło wiedzy. Zdecydowanie poleca się ich rozwiązywanie równolegle do kursu, lub wykorzystanie jako narzędzie do powtórki tuż przed procedurą egzaminacyjną w WORD.
Również osoby, które dopiero co uzyskały prawo jazdy, powinny rozważyć tę opcję. Aktualnie w polskim prawie młodych kierowców obowiązuje ograniczenie uprawnień – na dzień dzisiejszy jest to jedynie zmniejszenie limitu punktów karnych oraz brak możliwości uczestnictwa w szkoleniu redukującym ich liczbę. Jednakże, w niedalekiej przyszłości planuje się nałożenie nowych ograniczeń.
Wedle nadchodzących zmian, przewidzianych w ustawie CEPiK 2.0, młodzi kierowcy mają podlegać dwuletniemu okresowi próbnemu, oraz zaliczyć dodatkowe dwa kursy w trakcie pierwszych 8 miesięcy jego trwania. Podczas okresu próbnego zabrania się również podejmowania pracy zarobkowej w charakterze kierowcy, oraz przekraczania prędkości na konkretnych terenach (niezależnie od znaków drogowych).
- 50 km/h w obszarze zabudowanym
- 80 km/h w obszarze niezabudowanym
- 100 km/h na autostradzie/drodze ekspresowej
Ustawa przewiduje, iż dwa wykroczenia, popełnione w ciągu całego okresu próbnego skutkować będą jego wydłużeniem o kolejne dwa lata. Popełnienie trzech wykroczeń bądź przestępstwa wiązać się będzie z całkowitą utratą prawa jazdy.
Uwaga! Ustawowy rok nie dobiega końca z rokiem kalendarzowym, lecz mija dopiero po 365 dniach.
Ile zapłacę za dostęp do bazy pytań, i skąd mam mieć pewność, że są one odpowiednio skonstruowane?
Wszystkie pytania z testów pochodzą z odtajnionej bazy danych, która znajduje się na stronie www.gov.pl – co więcej, możliwe jest ściągnięcie jej na własny komputer. Przy zamiarze faktycznego skorzystania z jej zasobów, konieczne jest również pobranie czterech plików z załącznikami do pytań. Ze względu na surowość i brak organizacji jest ona wyjątkowo nieprzystępnym narzędziem do nauki. Pytania w niej rozmieszczone są całkowicie losowo, a sama baza nie posiada żadnego widocznego rozróżnienia na pytania specjalistyczne i ogólne, czy kategorie. Również pliki w folderach są umiejscowione przypadkowo. Aby baza była jakkolwiek przydatna, przed rozpoczęciem nauki musimy uporządkować wszystkie dane i załączniki.
Na rynku można znaleźć zarówno bezpłatne opracowania z wyjaśnieniami, jak i zestawy testów, wymagające wykupienia subskrypcji. Wybór zależy wyłącznie od nas, jednak powinniśmy zwrócić uwagę obecność opracowania i jego jakość, przejrzystość witryny, czas dostępu do bazy oraz zgodność zagadnień specjalistycznych ze zdawaną przez nas kategorią – większość darmowych stron dotyczy kandydatów na kierowców pojazdów kategorii B. Przy wątpliwej jakości darmowych materiałów, warto rozważyć jest zakup pakietu, dedykowanego dla naszej kategorii – koszty dostępu tygodniowego nie przekraczają z reguły 40 zł. Cena nie jest zbytnio wygórowana, toteż nie ryzykujemy nadmiernej utraty naszych zasobów. Część stron oferuje darmowy dzień próbny – jeżeli nie jesteśmy zdecydowani na podjęcie tego kroku, możemy podjąć decyzję po skorzystaniu z tej opcji.
Jak najlepiej nauczyć się teorii na prawo jazdy?
Najważniejsze jest nasze podejście do nauki. Egzamin wymaga od nas nauki przepisów w ich zastosowaniu i wypracowania sobie odruchów kierowcy. Przy samodzielnej pracy nad teorią, koniecznością będzie wykupienie bazy pytań z opracowaniami odpowiedzi. Podczas prowadzenia pojazdu, każdy nasz manewr musi być uzasadniony – hamując gwałtownie bez żadnego powodu, stanowimy zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Jeżeli nie nauczymy się schematów zachowań, odpowiednich dla danej sytuacji, brak zaliczenia to najmniejszy kłopot. Jeżeli nie nauczymy się tego w praktyce, grozi nam utrata prawa jazdy, czy -co gorsza- życia lub zdrowia.
Czy nauka teorii na własną rękę zajmie mi dłużej, niż kurs prawa jazdy w OSK?
Niekoniecznie. Ciężko jest podać statystykę – kurs w OSK obejmuje 30 godzin lekcyjnych nauki, a rozdysponowanie ich zależy od kursanta. Zazwyczaj zrealizowanie programu zajmuje średnio 3-4 tygodnie. Przykładowy plan może wynosić 2 godziny zajęć przez pięć dni w tygodniu, lub 4 godzinny cykl przez trzy dni.
Przy samodzielnej nauce możliwe jest szybsze opanowanie materiału, chociaż z reguły proces ten trwa dłużej. Dla przyspieszenia przyswajania przez nas informacji kluczowe będzie dobranie odpowiedniej formy i narzędzi do nauki oraz samozaparcie i motywacja. Przy sprzyjających warunkach, jesteśmy w stanie dobrze przygotować się do egzaminu w zaledwie 2 tygodnie – nie jest to jednak regułą, gdyż w tej kwestii mamy do czynienia ze sprawą typowo indywidualną.