E-prawo jazdy – co powinieneś wiedzieć?

e-prawo jazdy

Dokumenty oraz sprawy ważne dla kierowców, jak i nie tylko dla nich, powoli zaczynają przenosić się do Internetu – już teraz możesz na przykład okazać swoją tożsamość przy pomocy zaledwie twojego telefonu komórkowego.

Na stronach rządowych możesz wyczytać informację o historii Twojego pojazdu, czy też pojazdu, który zamierzasz zakupić. Możesz też sprawdzić swoje konto punktów karnych, albo czy masz ważne badanie techniczne samochodu i wykupione OC.

Technologia zmienia nasze życie każdego dnia. Najświeższy pomysł to interaktywne e-prawo jazdy, ale tak naprawdę co to znaczy?

Czym jest e-prawo jazdy?

E-prawo jazdy w praktyce jest wirtualnym dokumentem zastępującym dobrze wszystkim znaną wersję klasyczną dokumentu. Ma działać tak samo, jak wprowadzony już jakiś czas temu elektroniczny dowód rejestracyjny.

Nie musimy posiadać dokumentu ze sobą, gdyż służby mają dostęp do danych, które znajdują się w systemie. Jest to na pewno dobra wiadomość dla zapominalskich, gdyż wprowadzenie e-prawa jazdy oznacza, że nie będzie już mandatów za brak dokumentów ze sobą. Policjant sprawdzi nasze dane i uprawnienia w systemie.

E-prawo jazdy ma również mieć kilka ciekawych funkcjonalności, jak np. alert przypominający o ilości punktów karnych.

Dostęp do e- prawa jazdy będzie możliwy poprzez aplikację mObywatel.

Dużym atutem jest też możliwość posiadania w aplikacji dowodu rejestracyjnego. Auto może być wykorzystywane przez wiele osób i dowód rejestracyjny, był czymś co zawsze trzeba było sobie między sobą przekazywać i pamiętać.

Również ciekawą opcją, może być, zbliżająca się wielkimi krokami możliwość rejestracji samochodów przez dilerów. Dzięki temu, zamiast krążyć między dilerem a urzędem, klient mógłby bezpośrednio przyjść po zarejestrowany samochód z kompletem dokumentów. Tej opcji, póki co nie ma, oczywiście liczymy, że w przyszłości się pojawi, jednak na przeszkodzie stoją kwestie organizacyjne i formalne.

Co to jest mObywatel?

mObywatel jest aplikacją wydawaną przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów służącą jako cyfrowy portfel na wszystkie najważniejsze dokumenty i usługi. Oprócz e-prawa jazdy, możesz w niej również znaleźć:

  • mTożsamość – możesz jej używać, np. odbierając przesyłki polecona na poczcie, w pociągach, ale również tam, gdzie nie jest potrzebny tradycyjny, plastikowy dowód osobisty
  • mLegitymacja szkolna – cyfrowa wersja legitymacji szkolnej uprawniająca do wszystkich ustawowych zniżek i ulg
  • mLegitymacja studencka – legitymacja studencka potwierdzająca przynależność do uczelni, dająca dodatkowe zniżki
  • mPojazd – dokument elektroniczny przygotowany z myślą o właścicielach i współwłaścicielach pojazdów
  • eRecepta – dostęp do listy recept niezrealizowanych, wystawionych dla Ciebie i Twoich bliskich

A zatem, mTożsamość akceptują konduktorzy w pociągach, możesz pokazać telefon, będąc z wizytą u lekarza lub na poczcie. Jednak na lotnisku lub przed policjantem musisz pokazać wersję plastikową. Policjant ma prawo poprosić o dowód, a w przypadku jego braku, wystawić mandat w wysokości 50zł.

Jak więc widzisz, funkcjonalność mObywatel jest duża. Możesz dzięki tej aplikacji załatwić ogrom podstawowych spraw, posiadając ze sobą zaledwie smartfonu, równocześnie pamiętając o tym, że są sytuacje kiedy bez wersji klasycznej się nie obędzie. Tak, więc aplikacja ma wielu entuzjastów jak i przeciwników, osąd zostawiam Wam.

Jak uzyskać e-prawo jazdy?

Wystarczy pobrać aplikację mObywatel na swój smartfon i postępować zgodnie z instrukcjami pojawiającymi się na ekranie. Oczywiście musisz wcześniej utworzyć profil mTożsamość, który wykorzystuje Profil Zaufany – jeśli go nie masz, powinieneś najpierw założyć go online (w dalszej części wyjaśnienie jak to zrobić), a dopiero później pobrać aplikację.

Oczywiście cała aplikacja mObywatel jest bezpłatna i może z niej korzystać każdy, kto jest pełnoletni. Dane, które wprowadzasz podczas rejestrowania, któregokolwiek z profili ze względów bezpieczeństwa są zaszyfrowane i podpisane certyfikatem wydanym przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Certyfikat potwierdza również autentyczność danych. Dostajemy go przy aktywacji aplikacji – jest przypisany do użytkownika i jego telefonu. Dostęp do danych jest zabezpieczony hasłem dostępu, które wybieramy przy aktywacji aplikacji.

Profil zaufany można by porównać do Twojego wirtualnego podpisu w Internecie, jest on potrzebny przy podpisywaniu różnych urzędowych dokumentów elektronicznych, wniosków o udostępnienie danych (np. o punktach karnych) lub o dodanie do swojego smartfonu danych swoich i swoich samochodów.

Możesz go założyć korzystając z pomocy swojego banku. W każdym banku wygląda to trochę inaczej, ale wszystko sprowadza się do tego, że bank weryfikuje naszą tożsamość, podobnie jak za każdym razem, gdy robimy przelew za pomocą telefonu czy komputera.

Co zmieni e-prawo Jazdy?

Pierwszą rzeczą na pewno będzie to, że znika obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy. Tu więc powstaje pytanie: Skoro nie mam obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy i nie mam też obowiązku instalowania aplikacji mObywatel, to jak podczas kontroli Policja sprawdzi moje uprawnienia kierowcy? Na tym polega cała zmiana. W trakcie kontroli drogowej policjanci sprawdzą Twoje uprawnienia w Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK). Są tam informacje o wszystkich kierowcach a jest ich ponad 21 milionów!

Nie musisz bać się tego, że w bazie CEK znajdą się nieprawdziwe informację na temat Twoich uprawnień. Jak w każdej tak dużej bazie, mogą znaleźć się nieścisłości – to czasem błąd ludzki lub niedopatrzenie. Jeśli już zauważysz błąd, to przede wszystkim zachowaj spokój i się nie denerwuj, a potem zgłoś rozbieżności do odpowiedniego organu. W tym przypadku wystarczy napisać maila na adres: [email protected].

Na pewno wyrabiając prawo jazdy nie możesz poprosić jedynie o jego elektroniczną wersję. W tym przypadku nie zastąpi ono tradycyjnego plastikowego dokumentu. E-Prawo jazdy to odzwierciedlenie danych zawartych w dokumencie klasycznym. Jeśli chcesz mieć e-prawo jazdy, musisz też mieć tą wersję plastikową. E-prawo jazdy nie będzie również posiadać daty ważności. Od kilku lat ta plastikowa wersja również wydawana jest bez konieczności jej wymiany, co ją odróżnia od poprzedników z przed paru lat.

Co to jest mPojazd?

mPojazd już widnieje w mObywatel od dłuższego czasu. Pokazuje on dane pojazdów, których jesteś właścicielem lub współwłaścicielem. W aplikacji nie zobaczysz samochodów leasingowych czy wypożyczonych. Z usługi mogą korzystać osoby, które są właścicielami lub współwłaścicielami pojazdu, więc te, których dane widnieją w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów itd. Mówiąc krótko, aby skorzystać z mPojazd i zobaczyć dane swojego samochodu w tej aplikacji musisz być „wpisany w dowód rejestracyjny”.

W mPojeździe możesz sprawdzić dane związane z ubezpieczeniem Twojego pojazdu, takie jak: Nazwa ubezpieczyciela, Rodzaj ubezpieczenia, Seria i numer polisy, Data zawarcia umowy ubezpieczenia ,Data początku okresu ubezpieczenia oraz Datę końca okresu ubezpieczenia. Mało tego, jeśli nie pamiętacie o terminach ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu pojazdu – aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli Wam komunikat z przypomnieniem.

Dodatkowo dzięki tej aplikacji możesz również mieć wgląd do wszystkich danych Twojego samochodu. Oczywiście nie będę tutaj wymieniać wszystkich, natomiast podam tylko parę przykładów: Marka Pojazdu, Model Pojazdu, Data Pierwszej Rejestracji, Nr VIN, Maksymalna masa całkowita pojazdu, Dopuszczalna ładowność oraz wiele więcej.

Na co jeszcze możemy liczyć?

Jak już dobrze wiemy technologia rozwija się w niesamowitym kierunku, jeszcze kilkanaście lat temu, tego typu dywagacje musielibyśmy wrzucić do science-fiction. Teraz to rzeczywistość, która nas otacza.

Jak już wiemy w swoim smartfonie możemy się dowiedzieć wszystkich informacji o swoim samochodzie, sprawdzić jego ubezpieczenie OC i AC oraz dowiedzieć się masy przeróżnych rzeczy. Możesz sprawdzić historię kupowanego pojazdu, gdzie był serwisowany i co było naprawiane. To w dużej mierze eliminuje oszustów, jest to czasem dla nich bariera nie do przeskoczenia.

Aktualnie smartfony zastępują nam całą „papierologię” dotyczącą samochodu. Duży wpływ na pewno na taki rozwój spraw miała sama pandemia, która poniekąd zmusiła nas do niektórych odważnych ruchów, jak np. rejestracja samochodu online. W przyszłości zapewne możemy się spodziewać, że taka będzie codzienność. Pomoże to na pewno z ciągnącym się od godzin porannych kolejkami osób do Urzędu z chęcią zarejestrowania swojego nowego nabytku.